logo_spp

home / aktualnosci / artykul8

Aktualności


Opublikowano: 2015-06-08

Inny mocz i yoga

Organizm to układ sprzężony i niemożliwe jest uzyskanie znacznej poprawy bez holistycznego podejścia do chorego. Lekarze często zalecają różnorodne formy ćwiczeń, fizjoterapii i fizykoterapii jako sposób rehabilitacji w problemach urologicznych. Mechanizm powstawania zaburzeń urologicznych nie jest poznany, dlatego naukowcy badają różne możliwości leczenia.

Na problemy z oddawaniem moczu czy tzw. pęcherzem neurogennym uskarża się coraz więcej osób. Nadal jednak nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny zaburzeń dolnych dróg moczowych. Pacjentom z problemami urologicznymi zaleca się m. in. niepowstrzymywanie się od przyjmowania płynów, unikanie kofeiny, aspartamu, alkoholu, jak również papierosów (badania wykazały, że substancje te podrażniają pęcherz). Do tego dochodzi utrzymywanie prawidłowej wagi ciała czy przyjmowanie suplementów z żurawiną, które zakwaszającą mocz i ograniczającą liczbę bakterii.

Naukowcy z University of California w 2014 r. wykazali, że pomocna w terapii może być joga. Przeprowadzone przez nich badanie obejmowało 20 kobiet w wieku powyżej 40 lat, z których połowa wzięła udział w 6 tygodniowym programie ćwiczeń, stworzonym z myślą o wzmocnieniu mięśni miednicy. Druga połowa uczestniczek stanowiła grupę kontrolną. Badanie to objęło tylko kobiety, ponieważ u mężczyzn tego rodzaju zaburzenia zazwyczaj wiążą się z chorobami prostaty, co wymaga innego rodzaju leczenia. Jak wynika z przeprowadzonego eksperymentu, w grupie osób ćwiczących poprawa inkontynencji wyniosła 70%, natomiast w grupie kontrolnej 13%. Autorzy badania uważają, że dobre rezultaty z badania są efektem nie tylko wzmocnienia mięśni, ale także zmniejszenia poziomu stresu, który może nasilać problemy.

Kolejna grupa badaczy - naukowcy z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine - donosi, że skład moczu osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne różni się od moczu osób zdrowych. Różnica ta może tłumaczyć lekooporność u niektórych kobiet z nietrzymaniem moczu. Za pomocą rozszerzonych technik badania moczu okazało się, że w moczu pacjentów, cierpiących na jego wysiłkowe nietrzymanie znajdują się odmienne kultury bakterii niż te u osób zdrowych. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego zajęli się badaniem tzw. proteomu, czyli zestawów białek występujących w moczu. Opublikowane wyniki wskazują jednoznacznie, że osoby cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu mają więcej zróżnicowanych białek niż ludzie zdrowi.


źródło: Źródło:


Relacje

 

Dyżury
Dom Kultury "Natolin",
ul. Na Uboczu 3, Warszawa

W każdą środę od 9:00 - 12:00

tel.: (22) 409-29-31 (środy)

tel.: 602-767-735 (pn-pt)

Wykaz spotkań i dyżurów Zarządu SPP w 2018 r.

Deklaracja członkowska
deklaracja_spp
Zostań darczyńcądarczynca_logo