logo_spp

home / aktualnosci / artykul7

Aktualności


Opublikowano: 2015-06-08

Marihuana - "Decyzję podejmie pacjent"

Marihuana - zioło, które według jednych może niszczyć życie, według innych jeśli go nie uratować, to przynajmniej zachować jego komfort, eliminując ból. Medyczne właściwości marihuany - znane są od tysięcy lat - wykorzystywano ją w medycynie ludowej, głównie właśnie w walce z bólem. Dzisiaj stała się synonimem zła, substancją uzależniającą, zakazaną. Tyle, że całkiem niedawno lekarze, naukowcy, podpierając się badaniami "odkryli" na nowo jej lecznicze właściwości.

Pacjenci z bólem towarzyszącym SM, ale także innym chorobom, m. in. neurologicznym i onkologicznym marzą o leku, dzięki któremu zapomną o bólu. Temat dostępności medycznej marihuany odżył za sprawą małego Maksa - pacjenta Centrum Zdrowia Dziecka. To właśnie on stał się pierwszym polskim pacjentem, którego oficjalnie zaczęto leczyć medyczną marihuaną. Jednak procedura umożliwiająca leczenie z zastosowaniem medycznej marihuany jest skomplikowana. Wymaga nie tylko zgody konsultanta wojewódzkiego z tej dziedziny medycyny, którą zajmuje się wnioskujący lekarz, ale także ministra zdrowia. Receptę można zrealizować w kraju, w którym dopuszcza się leczenie, czyli np. w Holandii. Pod koniec 2012 r. wprowadzono w Polsce do obrotu lek na bazie konopi indyjskich o handlowej nazwie Sativex. Wskazaniem do jego stosowania jest spastyczność u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którzy nie reagują na leki antyspastyczne innego rodzaju. Barierą rozstrzygającą o dostępności leku jest również jego cena, bo lek nie jest refundowany - miesięczna kuracja to kwota około 2500 zł. Chociaż jest to lek o potwierdzonych właściwościach przeciwbólowych, cena i wskazania ograniczają krąg potencjalnych pacjentów.

Z udziałem pacjentów z silnymi bólami w przebiegu chorób nowotworowych prowadzone są badania kliniczne III fazy z Sativexem. Sativex podawano równolegle z lekami opioidowymi, gdyż u pacjentów leki opioidowe nie dawały pożądanego skutku. Ponadto dalsze zwiększanie dawek jest niekorzystne dla chorego, a "opioidy mają działanie uboczne nie do zaakceptowania" - mówi dr n. med. Jerzy Jarosz - Koordynator Medyczny Opieki Domowej i Poradni Medycyny Paliatywnej oraz Ośrodka Naukowego Fundacji Hospicjum Onkologiczne w Warszawie. Wykazano, że łączne podawanie wzmaga działanie leków opioidowych przy minimalnej toksyczności. Receptory kannabinoidowe są wszędzie, ale nie ma ich w centralnym pniu mózgu, tam gdzie są centra zawiadywania oddechem czy krążeniem. Dlatego zatrucia śmiertelne kannabinoidami nie są w ogóle opisywane.


źródło: Źródło:


Relacje

 

Dyżury
Dom Kultury "Natolin",
ul. Na Uboczu 3, Warszawa

W każdą środę od 9:00 - 12:00

tel.: (22) 409-29-31 (środy)

tel.: 602-767-735 (pn-pt)

Wykaz spotkań i dyżurów Zarządu SPP w 2018 r.

Deklaracja członkowska
deklaracja_spp
Zostań darczyńcądarczynca_logo