logo_spp

home / aktualnosci / artykul61

Aktualności


Opublikowano: 2017-11-20

..czy wiesz , że Grypa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa grypy. Osoba chora może zarażać nią innych bardzo łatwo i szybko - metodą kropelkową...

capstone-2

Grypa jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirusa grypy. Osoba chora może zarażać nią innych bardzo łatwo i szybko - metodą kropelkową. Narażeni są nie tylko ludzie ale także zwierzęta. Jest to najczęściej występująca choroba wirusowa na świecie. Szczególnie podatni na jej poważne powikłania są osoby starsze. Zakażenie grypą polega na tym, że zostają zaatakowane komórki nabłonka oddechowego w nosie, gardle, tchawicy i oskrzelach. Potem wirus intensywnie się mnoży i doprowadza do rozpadu zajętych komórek już po sześciu godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. W konsekwencji chory jest bardziej podatny na wnikanie do jego ciała innych chorobotwórczych drobnoustrojów m.in. bakterii i grzybów. Jest niewiele chorób wirusowych, które umiemy leczyć, do jednych z nich należy grypa. Leczenie polega na podawaniu tabletek przez kilka dni, ale cały czas badane są nowe leki,  nawet takie,  które leczą grypę w 1 dzień.

 

Co roku na grypę choruje od 5 do 25% populacji,  szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Mogą wystąpić bezobjawowe infekcje, ogólne złe samopoczucie, bóle głowy, w tym zawroty głowy ale także katar, poważne stany gorączkowe (38-40 stopni C), dreszcze, bóle mięśni, brak apetytu, wymioty. Najwcześniejsze zauważalne objawy to suchy kaszel, kichanie i katar, ból gardła. Wysoka gorączka może trwać nawet do 5 dni. Powikłania mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu pacjenta. Najcięższe konsekwencje ponoszą chorzy cierpiący na inne schorzenia - choroby układu krążenia, cukrzycę, choroby układu nerwowego i inne. Ciężko grypę przechodzą też osoby  po 65 roku życia. Ze względu na silne osłabienie organizmu narządy wewnętrzne rekonwalescenta mogą przez jakiś czas pracować nieprawidłowo. Nieleczona lub źle leczona grypa może wywołać nawet zgon. Warto też pamiętać, że pierwsze łagodne przejście grypy nie oznacza, że drugi raz będzie tak samo. Zgodnie z danymi światowej Organizacji Zdrowia rocznie na grypę umiera co roku od 0,5 mln do 1 mln osób.

 

Jeśli zauważysz u siebie objawy grypy i jeśli masz inne schorzenia współistniejące (np. choroby układu oddechowego, krążenia, cukrzycę) lub jesteś po 65 roku życia , zgłoś się do nas, bo grypę trzeba i można leczyć.

Prowadzimy aktualnie badania nowych leków na grypę i poszukujemy pacjentów. W ramach tych badań wykonujemy też szybkie testy na wirusa grypy.

 


źródło:
Laboratoria.net Wirus grypy- mały sprawca wielkich szkód
Estrefazdrowia.pl Groźne konsekwencje nieleczonej grypy


Relacje

 

Dyżury
Dom Kultury "Natolin",
ul. Na Uboczu 3, Warszawa

W każdą środę od 9:00 - 12:00

tel.: (22) 409-29-31 (środy)

tel.: 602-767-735 (pn-pt)

Wykaz spotkań i dyżurów Zarządu SPP w 2018 r.

Deklaracja członkowska
deklaracja_spp
Zostań darczyńcądarczynca_logo