logo_spp

home / aktualnosci / artykul5

Aktualności


Opublikowano: 2015-05-08

Kondycja mężczyzn w Polsce

- Polski mężczyzna może liczyć, że będzie żył mniej więcej 73 lata, z czego 59 lat przeżyje w zdrowiu, czyli bez ograniczonej sprawności - informuje prof. Bogdan Wojtyniak, kierownik Zakładu-Centrum Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności.

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce wynosi o sześć lat krócej niż mężczyzn w krajach starej piętnaski UE. Zdecydowanie gorszy stan zdrowia w stosunku do innych populacji mają Polacy w wieku 45-64 lata. To różnica w stanie zdrowia w tej grupie jest odpowiedzialna w 40-50% za to, że polscy mężczyźni żyją krócej. Wśród najgroźniejszych zabójców polskich mężczyzn wymienia się choroby układu krążenia oraz nowotwory złośliwe. Powodem chorób układu sercowo-naczyniowego jest przede wszystkim palenie papierosów, gdyż wśród mężczyzn w wieku 18-79 lat aż 5,2 mln osób to palacze. Udowodniono, że wypalenie jednego papierosa zaburza krążenie w tętnicach członka na 36 godzin, co w późniejszym życiu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Wszystkie negatywne czynniki stylu życia, jak palenie, najpierw odbijają się na zaburzeniach krążenia w małych naczyniach. Współczynnik zachorowalności na nowotwory u Polaków jest niski jednak umieralność w naszym kraju jest znacznie wyższa. Ilość zachorowań na raka prostaty w Polsce drastycznie rośnie: w 2010 r. było ich ponad 9,5 tys., a w roku 2015 jest już niemal 13,5 tys. Przewidywania są bardzo złe - liczba zgonów stale rośnie. W Norwegii również jest więcej zachorowań, ale tam maleje liczba zgonów - mówi dr Roman Sosnowski, chirurg, onkolog.

Zauważono pewną korelację między poziomem wykształcenia mężczyzn w Polsce a stanem ich zdrowia i długością życia. Średnia długość życia dla panów z wykształceniem podstawowym to 67 lat, podczas gdy mężczyźni z wykształceniem wyższym dożywają osiemdziesiątki. Także rejon zamieszkania w Polsce ma znaczenie - najdłużej żyją mężczyźni na południu Polski. Zdrowie mężczyzny to także jego seksualność. Najważniejszym czynnikiem promującym dobrą kondycję panów jest pozytywna samoocena. Co robić? Panowie powinni zważać na to co jedzą. Pozytywny wpływ ma m.in. dieta śródziemnomorska, spożywanie 300-400 g dziennie ryb, owoców i warzyw, a także 1 g kwasów omega 3, ale też czekolada, witamina C i E, kwas foliowy, picie zielonej herbaty i lampka czerwonego wina. Warto również monitorować poziom witaminy D, gdyż jej niedobór może prowadzić do zaburzeń erekcji jako domniemany współczynnik wspierający dysfunkcję śródbłonka.

- Naturalną rzeczą jest, że jeśli jest czegoś za mało, to trzeba to dodać - tłumaczy seksuolog prof. Lew-Starowicz. U mężczyzn, niezależnie od wieku, którzy mają w kolejnych badaniach niski poziom testosteronu (poniżej 230 ng/dl) powinno się wprowadzić suplementację hormonalną. Niedobór tego hormonu może prowadzić do: zaburzeń erekcji, nadciśnienia, depresji, hiperlipidemii i cukrzycy.


źródło: Gazeta lekarska 05.2015


Relacje

 

Dyżury
Dom Kultury "Natolin",
ul. Na Uboczu 3, Warszawa

W każdą środę od 9:00 - 12:00

tel.: (22) 409-29-31 (środy)

tel.: 602-767-735 (pn-pt)

Wykaz spotkań i dyżurów Zarządu SPP w 2018 r.

Deklaracja członkowska
deklaracja_spp
Zostań darczyńcądarczynca_logo