logo_spp

home / aktualnosci / artykul3

Aktualności


Opublikowano: 2015-05-05

Trudna walka o niższe koszty stosowania leków

Leki w szpitalu są bezpłatne, jednak już za przepisane w ambulatoryjnej opiece pacjent musi zapłacić. Limity finansowe mają za zadanie okiełznać system i zachowania pacjentów, lekarzy i aptekarzy. Państwo w pewnym stopniu może refundować leki, a fundusze na ten cel pochodzą ze środków publicznych lub z obowiązkowego ubezpieczenia. Pacjenci resztę pieniędzy muszą dopłacać. Niemiecka służba zdrowia w 2011 roku na leki wydała 45 mld euro, brytyjski NHS 11 mld funtów, a sami mieszkańcy Wysp drugie tyle. Z badań wynika że najwięcej leków konsumują Francuzi, wydając przy tym średnio 470 euro rocznie, to jest o 80 % więcej niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii i dwa razy więcej niż Duńczycy (tam średni wydatek na leki wynosi 195 euro na mieszkańca). W Słowacji na zdrowie wydaje się 30% publicznych wydatków.

W Niemczech refundowane są niemal wszystkie leki, oprócz środków na przeziębienie, preparatów ziołowych i suplementów diety. Z tak zwanej opłaty OOP zwolnione są osoby ubogie, dzieci, seniorzy, ciężko i przewlekle chorzy, czyli 48% Niemców. System ubezpieczeniowy pokrywa wydatki na leki w bardzo dużym stopniu, reszta środków rozkłada się następująco: 7% pochodzi z opłat ubezpieczeniowych, a 16% z gospodarstw domowych.

Na terenie Wielkiej Brytanii refundacja leków wynosi 100% - poza Anglią, która stosuje współpłacenie 7,2 funta za receptę. Ale około połowa populacji jest ze współpłacenia zwolniona. W celu zakupienia wielu recept w krótkim czasie można wykupić okresowy abonament - wówczas recepta jest tańsza. W Dani im więcej wydajesz na leki w ciągu roku tym otrzymujesz wyższą refundację od Państwa, np. za wydanie 189 euro zwrot wynosi 50%, z kolei wydanie powyżej 408 euro skutkuje 85% refundacją. Za leki OTC przepisane przez lekarza również należy się refundacja.

W Portugalii leki recepturowe dzieli się na 4 kategorie, które są odmiennie refundowane. Kategoria A: 90%, B: 69%, C: 27%, D: 5% kosztu leku zwraca Państwo. Podział jest oparty na skuteczności terapeutycznej. W pełni refundowane są leki przeciwcukrzycowe, przeciwpadaczkowe, przeciwnowotworowe , czy leki stosowane w hemofilii, chorobie Parkinsona itp.

W zależności od regionu we Francji mamy do czynienia z różną wysokością refundacji leków i wpływa na to ocena medyczna korzyści leku i ciężkość schorzenia. W ramach współpłacenia, pacjent ponosi pozostałe koszty w zależności od tego ile obejmuje ubezpieczenie powszechne. Ubezpieczyciel nie zwraca kosztów, lecz rozlicza się z aptekarzem i pokrywa 65% wydatków za lek jeśli stosowany jest on w przypadku ciężkich chorób, 35%- w przypadku chorób pospolitych i 15% na inne (gdy skuteczność jest raczej niska, ale jednak).

Za wypisanie recepty przez lekarza Słowak jest obciążony kosztami w wysokości 0,17 euro. Zaś leki od lekarza prywatnego są pełnopłatne.

Rządy europejskie regulują wzrost wydatków za leki poprzez ograniczenie wzrostu cen dyktowanych przez wytwórców leków. W Niemczech firmy te mają obowiązek udzielania kasom chorym rabatów i zniżek oraz uiszczania opłat na rzecz określonych beneficjentów. Lista leków refundowanych skutecznie jest zastępowana kontrolą kosztów. Pułapy wydatków na leki są co roku negocjowane między lekarzami i kasami chorych, zindywidualizowane dla różnych praktyk i specjalizacji. Co ciekawe, szpitale w Niemczech same negocjują ceny z hurtownikami lub producentami. W Wielkiej Brytanii stowarzyszenie brytyjskich producentów farmaceutyków wraz z rządem ustala schemat leżący u podstawy kontroli cen leków recepturowych. W aptekach farmaceuci mają obowiązek zastępowania leku oryginalnego tańszym generycznym.

Przy szpitalach w Dani powstają hurtownie do obsługi przyszpitalnych aptek, co pozwala zawierać duże kontrakty i uzyskiwać niższe ceny leków. Kontroli wydatków na leki w Portugalii służy ograniczony budżet i sankcje za jego przekroczenie. Największe oszczędności przynosi stosowanie generyków; zachęca do tego najwyższa refundacja (kategoria A). Szczególny zapis na opakowaniu leku INN (ang. international non-proprietary name) pozwala aptekarzowi proponować tańszy zamiennik. Ustala się też ceny maksymalne: lek nie może być droższy niż jego średnia cena w 4 krajach (Hiszpania, Grecja, Francja, Włochy).

Francja promuje racjonalne stosowanie leków poprzez wypisywanie przez lekarza na recepcie międzynarodowego symbolu INN, za co otrzymują wyższą stawkę za wizytę. Aptekarze mogą leki markowe zastępować generykami - przy gwarancji marży. Ministerstwo promuje samoleczenie, pozwalając aptekom na sprzedaż leków OTC. Taka polityka daje oszczędności od 0,5 do 1 mld euro rocznie.

W Słowacji decyzję co do refundacji podejmuje Ministerstwo Zdrowia, oceniając przydatność leku. Cena ustalana jest centralnie na podstawie średniej z 6 najtańszych podobnych specyfików sprzedawanych w UE. Słowacy więcej wydają na leki recepturowe niż na leki OTC. W Polsce mamy dwie listy leków refundowanych - podstawowa i uzupełniająca. Koszt pozostałych w całości pokrywają pacjenci. Pewne grupy chorych (np. cierpiący na niektóre choroby przewlekłe, psychiczne lub rzadkie) mogą być zwolnione ze współpłacenia. O refundacji leku decyduje Ministerstwo Zdrowia. Spożycie leków wzrasta - w 2004 roku przyjmowało je 54% Polaków, a 5 lat później 71%. W 2009 roku na 200 mln recept wykupiliśmy 456 mln opakowań. Jeszcze więcej zużyliśmy leków OTC: z ostatnich doniesień dowiadujemy się, że w 2014 roku kupiliśmy 680 mln opakowań za 11,4 mld zł. W konsumpcji farmaceutyków na osobę zajmujemy czwarte miejsce w Europie - za Francją, Niemcami i Włochami. Przyczyniają się do tego i lekarze, przepisujący leki bez umiaru, i pacjenci stosujący samoleczenie. Wysokie ceny leków importowanych i ograniczona refundacja sprawiają, że wydatki na leki bardzo obciążają kieszenie Polaków. Niektórych po porostu nie stać.


źródło: Gazeta Lekarska 04.2015 s. 39


Relacje

 

Dyżury
Dom Kultury "Natolin",
ul. Na Uboczu 3, Warszawa

W każdą środę od 9:00 - 12:00

tel.: (22) 409-29-31 (środy)

tel.: 602-767-735 (pn-pt)

Wykaz spotkań i dyżurów Zarządu SPP w 2018 r.

Deklaracja członkowska
deklaracja_spp
Zostań darczyńcądarczynca_logo